Co je aromaterapie a jak funguje

aroma2Aromaterapie je čím dál oblíbenější a vyhledávanější. Dá se použít k provonění našeho domova, k terapeutické podpůrné harmonizaci těla a duše, která vede ke zdraví. Aromaterapie tedy není  jen o vůni, ale pronikání do nitra synergických esencí /směsí/ a přes tento svět poznat více sebe sama /intuici/ a dojít k celkové harmonizaci. 

Éterické oleje

Éterické oleje nejsou jen vůně, spíše bychom je mohli pojmenovat jako vonné duše rostlin. Pokud jsou skutečně 100% přírodní, což sice slibuje spousta firem, ale ne vždy to tak je, mají za sebou určitý příběh. Ať už místo odkud pochází, kdo je sbíral,sušil, jakou formou esence vznikala apod. Naše směsi pochází z esencí rostlin pouze z volné přírody a malých manufaktur, které velmi dbají na přírodu. Dodržují pravídlo sbírání maximálně 30% bylin /například z jedné louky/ apod. Bylinky suší přirozeným způsobem a kvůli energii tzv. střídavým sušením /sluneční svit, měsíční svit/. Nicméně rozhodně je nutné si uvědomit, že i jedna kapka éterického oleje či směsi z éterických olejů, je opravdu silný koncentrát a proto méně je někdy více. 

Jak je používat?

Velmi vhodná metoda je inhalace, například právě z kamenného amuletu, flakonku.  Doporučuje se 6x hluboký klidný vdech. Záleží na tématicky vybrané aromaterapeutické směsi. Nebo si vytvořit z vašich dlaní pasívní difusér a dát si kapku do dlaně a pronikat tak do vůně směsi. Vonnou aroma směs je možné si přikápnou i do oblíbeného krému, séra, masážního oleje či do koupele /tady jen je potřeba nakapak směs do tuku - oleje, či alkoholu, aby se esence směs rozpustila/, do aromalampy, difuséru. Samozřejmě si můžete dopřát vůni jako parfém, lehce "promačkat" vlasy, či si je pročesat s několika kapkami na dřevěném hřebínku.

Vůně a jejich působení

Kromě biochemické stránky má aromaterapie také stránku psychosomatickou. Aromapsychologie využívá esenciální oleje pro práci s lidskými strachy, traumaty, pro navození relaxačních stavů, rozvíjení sebelásky, intuice aj. Aromaterapeut může úzce spolupracovat s lidmi, kteří mají psychologické vzdělání, naprosto optimální je, pokud aromaterapeut je i psychologem.Velmi dobře se po té dá světem vůní podpořit terapeuticky řešení nejrůznějších témat.  Do této oblasti  patří například odvykání závislostí, v poslední době i narůstajících emočních závislosti,  ranných traumat, řešení energie ženské a mužské polarity v nás, při soustředění, koncentraci, syndromu ADHD. Aromaterapie se může stát i výborných průvodcem v nelehkých emočních situacích - rozchod, úmrtí někoho blízkého, odchod ze zaměstnání aj. Rozhodně dokáže zkvalitnit celkový přístup k sobě samému či vnímání životní existence mnohem radostněji a s vnitřním štěstím. 

PhDr., Mgr. Hana Yasminka Tavlaridis

Profesionální aromaterapeut, muzikoterapeut, speciální pedagog
Spoluzakladatelka České aromaterapeutické společnosti